Den ons, 28 januari 2009 12:18 skrev chrisfast:
Några förslag? Cykla nakna? Cykla baklänges?
De får inte PR för att de gör något showigt och spektakulärt utan för att de har ett syfte, en djupare mening med cykelloppet.
Om vi cyklar en stafett från Stockholm till Malmö visar vi bara att det finns personer som är tillräckligt vältränade och motiverade att cykla långt. Låter vi loppet gå om Göteborg visar det att sådana människor även finns på västkusten.
Big deal. Detta bevisas varje år av tusentals motionärer i Vättern runt. Vi skulle inte få många spaltmillimeter.
Det som behöver bevisas och visas upp är att cykeln är ett alternativ för många människor när det gäller korta transporter. Typ jobbpendling. I samma takt som antalet cykelkilometer ökar i samma takt kommer ansvariga att ägna mer möda och pengar åt att ge oss bättre infrastruktur.
Så jag tror att stafetten ska cyklas av en väldigt massa människor på väldigt många platser under lång tid. Och att det sammanlagda resultatet (stafetten) är en virtuell produkt som dag för dag växer fram på en webbsida.