Hej alla,
Jag är just återkommen från årsmötet, och har nu läst igenom brevskörden.
Föreslår ett brev från Göran Johansson, kommunstyrelsens ordförande i Göteborg, till borgmästaren i Berlin. Om man pratar väl med honom, så kan det bli någon trevlig inbjudan till miljökonferens eller -mässa, till exempel. Kan försöka få det så cykelrelaterat det går. Ett annat alternativ är att be miljöministern sända en inbjudan eller något klokt till tyske transportministern.
Att komma med en cykeldel när de andra grenarna av stafetten bär skrivna meddelanden av politisk art känns absolut inte bra för mig. Det här är ett bra tillfälle att göra reklam för cykeln som transportredskap. Har vi tur går det att göra överlämnandet av brevet från skrivaren till stafetten till ett litet evenemang i sig, som man genomför med god mediabevakning.
2005-05-21 kl. 18.47 skrev Olaf Johansson:
Bernt und alle:
Årets Eustaff kommer att transportera ett brev från Strassbourg från en EU-parlamentsledamot – Michael Cramer – till Tysklands transportminister Stolpe. Man kommer även att överlämna en inbjudan till kongressen "with bike to work - moving business" i södra Tyskland nästa vår. Ytterligare ett brev – "a letter of friendship" från borgmästaren i Schweiziska Biel ska överlämnas till Berlins borgmästare.
Det svenska deltagandet var ovisst fram till dess vi lyckades presentera våra lag så det finns ingen "brevbärning" planerad för oss. Vi har därför fria händer (och fötter ...) att göra något efter eget huvud.
Christoph Hipp (primus motor bakom Eustaff) understryker att dessa skrivelser, liksom hela arrangemanget är ett försök att kämpa för alla cyklisters rättigheter och i synnerhet liggcyklisternas.
Eder Hermes,
Olaf
On May 21, 2005, at 8:53, Bernt Carlberg wrote:
Vad händer när siste man "går i mål", vem skall stafett-pinnen överlämnas till? Eller är det bara någonting som siste man stoppar i fickan och går hem? Vad har man använt tidigare år? Bernt
Alfonso Orion Allende alfonso@kasuar.net skrev:: en vevarm? en stelsvetsad cykelkedja? en blommig styrstam? en.. hm..
-----Original Message----- From: hpvs-bounces@lists.lysator.liu.se [mailto:hpvs-bounces@lists.lysator.liu.se] On Behalf Of jonas westerdahl Sent: Friday, May 20, 2005 8:48 PM To: Liggcyklar och andra fordon på ren muskelkraft Subject: Re: [hpvs] Eustaff-pinne
Är inte stafetten en handling för hpv-tänkande?
borde inte då pinnen, vara av sådant slag att det symboliserar hpv? borde också vara icke-nationell då stafetten inte alls har med sverige att göra, sverige är ju bara en del av sträckan.
Men det kanske är så att vi skall skicka med en extra "pinne" till våra vänner i danmark? då skulle vi kunna hitta på något mer lokal/nationell symbol och överlämna i all ära till hpv-danmark.
HPVS mailing list HPVS@lists.lysator.liu.se http://lists.lysator.liu.se/mailman/listinfo/hpvs
H.d.s.l.
Bernt _______________________________________________ HPVS mailing list HPVS@lists.lysator.liu.se http://lists.lysator.liu.se/mailman/listinfo/hpvs
HPVS mailing list HPVS@lists.lysator.liu.se http://lists.lysator.liu.se/mailman/listinfo/hpvs
Med vänlig hälsning, Peter Markusson, HPV Väst
HPV-Sveriges hemsidor: http://www.liggister.org/
Tel. 031-12 71 64 Mob. 0705-12 71 60
Adress: Långedragsvägen 61 C 426 71 Västra Frölunda